Artritída
Reumatoidná artritída je zápalová forma artritídy a najčastejšie zápalové ochorenie kĺbov. Príznaky sú veľmi odlišné. Kĺby sú ráno stuhnuté, bolia, aj keď odpočívate a často sú bezvládne. Aj bez úrazu kĺby bolestivo opúchajú a citlivo reagujú na tlak. Medzi možné príznaky patrí aj únava, malátnosť, strata chuti do jedla a zvýšená telesná teplota.
Reumatoidná artritída zvyčajne začína nenápadne a buď postupuje pomaly, alebo sa vracia. Zápal napáda kosť a chrupavku kĺbov. Na začiatku sa obvykle prejavuje postihnutie kĺbov prstov na rukách a nohách, neskôr ostatné kĺby ako aj šľachové pošvy a burzy. Ak ochorenie nie je kontrolované liečbou, deštrukcia kĺbovej chrupavky a kosti a okolitých šliach a väzov neúprosne postupuje. To spôsobuje typickú deformáciu postihnutých kĺbových oblastí. Postihnutí trpia chronickými bolesťami a funkcia postihnutých sa výrazne obmedzí.
O príčinách reumatoidnej artritídy neexistuje mnoho informácií. Choroba sa vyskytuje, pretože imunitný systém tela napáda vlastné kĺby a tkanivá. Prečo to robí, je do značnej miery nejasné. Čo však vieme, je, že rolu hrá dedičnosť. Reumatoidná artritída sa vyskytuje trikrát častejšie u súrodencov a detí postihnutých ako u ľudí, ktorých rodiny reumatoidnou artritídou netrpia. Toto ochorenie hrozí v každom veku, ale najčastejšie sa artritída rozvíja medzi 30. a 50. rokom. Ženy postihuje trikrát častejšie ako mužov a vyliečenie možno očakávať len v 10 percentách prípadov.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby