Artróza
Artróza (osteoarťroza) patrí medzi jedny z najčastejších ochorení kĺbov. Viac či menej pokročilou artrózou trpí 90 percent ľudí nad 65 rokov. Súvisí to so skutočnosťou, že telesné tkanivo sa vekom mení. V dôsledku toho sa zhoršujú tlmiace vlastnosti chrupavky v kĺboch, ktoré pomaly degradujú. Ak sa chrupavka čiastočne alebo úplne poškodí, kosť sa trie o kosť v kĺbe – to vedie k zápalovým reakciám a bolestiam. Prvými príznakmi artrózy sú opuch kĺbov a bolesť pri námahe (napr. šport) alebo únava (napr. dlhodobým státím). Mnoho postihnutých pociťuje ráno alebo po oddychovej fáze takzvanú štartovaciu bolesť. Táto bolesť a stuhnutosť zmiznú, keď sa kĺb na chvíľu pohne.
Pohyb zohráva dôležitú úlohu aj v prevencii a liečbe artrózy. Je veľmi dôležité, aby ste kĺby pohybovali šetrným spôsobom. Mobilizujte svoje kĺby a udržujte telo v pohybe pri športoch šetrných ku kĺbom, ako je plávanie alebo bicyklovanie. Ak už trpíte artrózou, lokálne aplikované masti a gély dokážu zmierniť zápal a bolesť a vrátiť vám radosť z pohybu.
Existuje mnoho rizikových faktorov pre osteoartrózu. Medzi nich patrí vek, nesprávne držanie tela či nadmerná záťaž kĺbov, obezita a rodinná anamnéza. Okrem toho ženy trpia artrózou častejšie ako muži. Nedá sa vyliečiť a zvyčajne postupuje pomaly. V priebehu rokov sa mechanická funkcia kĺbu znižuje a vedie k obmedzeniu pohyblivosti. Artróza postihuje všetky štruktúry kĺbu. Môže viesť aj k preťaženiu väzov a nestabilite kĺbu. Najčastejšie postihuje kolenné a bedrové kĺby, kĺby prstov, kĺb palca na nohe a drobné stavcové kĺby krčnej a driekovej chrbtice.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby