Zahriatie alebo uvoľnenie svalov
Pred športom alebo fyzickou námahou by sme mali pripraviť telo na námahu. Telo potrebuje aspoň päť minút, aby sa adaptovalo z pokojového stavu na stresovú situáciu. Ak chcete pomaly rozbehnúť krvný obeh, môžete sa zahriať napríklad ľahkým joggingom alebo bicyklovaním. Telo naštartuje metabolizmus a dôjde k prerozdeleniu krvi– preč od tráviacich orgánov smerom k pracujúcim svalom.
Zvyšuje sa prietok krvi do svalov a svaly sa zahrievajú. Teraz uvoľnite svaly jemným kývaním, hojdaním a trasením. Ďalších päť až desať minút slúži na špecifickú prípravu pohybového aparátu. Zahrejte svaly, ktoré budú pri vašej športovej aktivite obzvlášť namáhané, pomocou cielených, ľahkých svalových a strečingových cvičení. Takéto cvičenia tiež pripravujú väzy a kĺbové puzdrá na stres. Optimálna doba zahrievania je vo všeobecnosti 20 až 45 minút. Doba zahrievania závisí nielen od intenzity a typu zahrievacích cvičení. Dôležitý je aj zvolený šport, vek, osobná zdatnosť či klimatické podmienky.
Svaly môžete zahriať aj pasívne – napríklad masírovaním svalov, ktoré sú obzvlášť namáhané. Vzniká tak príjemné teplo a stimulovaný prietok krvi dodáva svalom viac energie. Navyše si svaly pripravíte aj na športovú aktivitu. Po cvičení robte ľahké strečingové cvičenia a vyhýbajte sa trhavým pohybom. Masáž po cvičení uvoľňuje svaly. Uvoľnené svaly sa rýchlejšie zotavujú zo stresu.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby